Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
Artykuły filtrowane wg daty: marzec 2014

estowanie przedstawionych aplikacji odbywało się w systemie operacyjnym Microsoft Windows Hyper-V 2012, Windows Hyper-V 2012R2 oraz Windows 8.1. W większości działają one identycznie w systemach Windows Server 2008, Windows Server 2008 R2 i Windows Server 2012.

Firma Microsoft chcąc pozostać ważnym graczem rynku wirtualizacji, udostępnia darmową wersję swojego systemu operacyjnego z rodziny Windows Server – Hyper-V Server 2012 i 2012 R2.
Hyper-V Server to system w wersji Core, niedysponujący nakładką graficzną (GUI). Dzięki temu jest szybszy i zadowala się niewielkimi zasobami, pozostawiając moc obliczeniową i miejsce na dysku dla maszyn wirtualnych.
Na hypervisorze (jednostce sterującej Hyper-V) uruchamiamy maszyny wirtualne, które zabezpieczamy, tworząc kopie bezpieczeństwa. Sposobów na realizację tego celu jest kilka. Posiadając darmowy system operacyjny, możemy skorzystać również z bezpłatnych aplikacji, choć nie będą one posiadały bardzo rozbudowanych możliwości, to jednak spełnią podstawowe zadania przed nimi stawiane, czyli zabezpieczą kopię maszyny na wypadek awarii czy konieczności przywrócenia jej stanu.

 • Wbadmin

Microsoft Hyper-V Server, 2012 jaki i cała rodzina Windows Server (od 2008) a także Windows Vista, 7, 8 i 8.1 posiadają narzędzie wbadmin, uruchamiane z linii poleceń.

Wbadmin pozwala na backup i odzyskanie systemu zarówno z dysku lokalnego, jak i udziału sieciowego.

Jest to najprostsza i skuteczna metoda na zarządzanie kopiami bezpieczeństwa.

Jej wadami jest brak przejrzystości i elastyczności działania. Zaletami jest prosta składnia i możliwość wyboru elementów, które chcemy przenieść do kopii bezpieczeństwa.

Umożliwia backup całych dysków fizycznych lub wybranych elementów, np. dysk C:\,mount point, systemstate, maszyna wirtualna 1 i 2, itd.

Przegląd wykonanych backupów uzyskujemy również z linii poleceń.

Obsługiwane nośniki

Wszystkie dostępne z poziomu systemu hypervisora.

Planowanie backupu Wbadmin możemy również użyć w skrypcie powershell lub uruchamiać go w zaplanowanym harmonogramie.

Podsumowanie Wbadmin otrzymujemy razem z systemem hyper-v. Jedną z jego zalet jest możliwość wykonania kopii bezpieczeństwa zarówno hypervisora jak i maszyn wirtualnych, które są na nim uruchomione.

Główną wadą jest zatrzymywanie maszyny wirtualnej (stan Saved) na czas wykonywania backupu, co często dyskwalifikuje to rozwiązanie. Można go użyć dla maszyn niewymagających ciągłej pracy, np. serwery plików, czy innych, które w ciągu okna backupu nie pełnią funkcji produkcyjnych.

Kolejne narzędzia, które przedstawię, posiadają już nakładkę graficzną (GUI). Są to wersje darmowe rozwiązań komercyjnych, z ograniczonymi możliwościami.

Każde z nich w łatwy sposób można zmienić w pełnowartościowy produkt przez dokupienie klucza licencyjnego.

 • Veeam backup

Produkt odznacza się przejrzystym interfejsem oraz dostępny jest z oddzielną konsolą dla serwerów pocztowych Microsoft Exchange.

Pełna wersja produktu zdobyła uznanie w środowisku administratorów. 
Darmowa wersja jest jednak bardzo okrojona.

Ile maszyn wirtualnych obejmuje darmowa licencja

Brak ograniczeń – zarówno wersja darmowa jak i komercyjna

Instalacja

Veeam Backup instalujemy na komputerze/serwerze, który będzie pełnił rolę zarządzającą.

Na początek zimny prysznic: program nie działa (jak na razie) z Windows Hyper-V Server 2012R2 oraz Windows8.

Po uruchomieniu programu mamy do czynienia z interfejsem przypominającym pakiet Office.

Do konsoli możemy dodać serwery VMWare vSphere oraz Hyper-V. Aby udało nam się podłączyć do zdalnych hypervisorów, ruch RPC musi być otwarty.

Przy pierwszym połączeniu, wypychana jest instalacja klienta transportu Veeam.

Gdy mamy już dostęp do maszyn wirtualnych, możemy przeprowadzić ich backup.

Planowanie backupu

W wersji darmowej dostępna jest tylko opcja backupu jednorazowego. Nie ma możliwości użycia harmonogramu. Harmonogram dostępny jest do celów kopiowania plików z hypervisora, lecz nie zapewni nam to pełnego, konsystentnego backupu maszyn wirtualnych.
W związku z tym funkcjonalność programu spada to marginalnego użycia w przypadkach nagłych.
Backup wykonywany jest poprzez opcję VeeamZip i zgrywany do wskazanej lokalizacji jako archiwum .zip.

Obsługiwane nośniki zapisu

Wszystkie dostępne z poziomu systemu Windows gdzie zainstalowany jest Veeam backup.
Dodatkowe funkcjonalności

W wersji darmowej, dostępne są dodatkowo:
- konsola Veeam Explorer for Exchange
- konsola Veeam Backup for Sharepoint
- natywna obsługa bibliotek taśmowych.
Konsola Exchange może być teoretycznie stosowana tylko na lokalnym serwerze Exchange. W praktyce jednak, po skopiowaniu plików bazy, logów i biblioteki ese.dll jesteśmy w stanie przeglądać skrzynki pocztowe wraz z zawartością – nawet treścią maili!

Można także wyeksportować taką skrzynkę do pliku .pst oraz przeszukać bazę na występowanie rekordu według zadanych kryteriów.

Wszystko to za darmo, w ładnym graficznie wydaniu.
To narzędzie przyda się na pewno administratorom Exchange.

Podsumowanie

Veeam Backup nie oferuje za wiele w darmowej wersji. Dokładna dokumentacja aplikacji dostępna w sieci i z poziomu programu, pokazuje jednak, że ma on duże możliwości, jeżeli zdecydujemy się wykupić licencję

 • Altaro Hyper-V Backup

Kolejny system backupu, który jest dostępny oprócz wersji komercyjnej także w darmowej, okrojonej w funkcje.
Na początku nie mogę pominąć wyśmienitej dokumentacji, dostępnej bezpośrednio z poziomu pomocy programu. Opisuje ona każdą możliwą funkcję w sposób niemalże „łopatologiczny”.
To jeden z lepszych systemów pomocy, z jakim się spotkałem.

Instalacja

Altaro backup instalujemy bezpośrednio na hypervisorze poprzez skopiowanie i uruchomienie na nim pliku instalatora. System możemy obsługiwać z poziomu hypervisora z użyciem interfejsu graficznego. Jest także możliwość instalacji konsoli zarządzania zdalnego, o ile system operacyjny komputera zarządzającego jest w wersji 64 bitowej.

Licencjonowanie wersji darmowej

Bezpłatna wersja pozwala używać Altaro Backup na dwóch maszynach wirtualnych.

Planowanie backupu

Backup możemy wykonywać z użyciem harmonogramu zadań. Ciekawa jest możliwość podejrzenia całego kalendarza przewidywanego zapisu.
To duża zaleta darmowego systemu. Dzięki temu możemy używać go w środowisku produkcyjnym.

Obsługiwane nośniki

 • dyski wewnętrzne hypervisora,
 • dyski zewnętrzne USB i eSATA,
 • folder sieciowy i NAS – po ścieżce UNC,
 • a także kartridże RDX

 

Dodatkowe funkcjonalności

Mamy możliwość wykonywania backupu przyrostowego. W połączeniu z możliwością planowania harmonogramu zadań, uzyskujemy pełnosprawny system backupu (o ile nie musimy obsłużyć więcej niż 2 maszyn wirtualnych – patrz licencjonowanie)!

 • Unitrends Enterprise Backup

To coś zupełnie innego. Tak, to jest aplikacja do backupu maszyn wirtualnych. Jednak firma Unitrends podeszła zupełnie odmiennie do tematu. Aplikacja jest tak naprawdę maszyną wirtualną z zainstalowaną autorską dystrybucją systemu Linuks. Dzięki temu nie posiada ona ograniczeń związanych z systemem Windows, a także pozwala na backup niemalże każdego systemu operacyjnego, łącznie z tym, że… nie muszą to być maszyny wirtualne. Udało mi się zrobić kopię mojego fizycznego komputera.

Licencjonowanie

Wersja darmowa umożliwia backup ośmiu klientów(hostów), przy czym reszta funkcji aplikacji nie jest blokowana.

Instalacja

W związku z inną architekturą systemu backupu niż pozostałe przedstawione tu aplikacje, również instalacja wygląda odmiennie.
Na hypervisorze, na którego skopiowany został plik instalacyjny, po uruchomieniu zainstalowana zostanie dodatkowa maszyna wirtualna Unitrends Enterprise Backup. Zadowala się 512MB pamięci (lepiej jednak przydzielić 1024MB).

Po zalogowaniu się do maszyny i ustawieniu danych połączeń sieciowych, dalej obsługa aplikacji odbywa się poprzez przeglądarkę WWW.

Dzięki temu możemy ją obsługiwać z dowolnego miejsca, co jest bardzo wygodne – nie musimy mieć dostępu do komputera z zainstalowaną aplikacją, odmiennie od pozostałych przedstawionych wcześniej programów.
Dodatkowo należy zainstalować oprogramowanie klienckie na każdym obsługiwanym hoście.
Należy to zrobić od strony maszyn, którymi będziemy zarządzać. Biorąc pod uwagę, że w wersji darmowej możemy to zrobić tylko na ośmiu hostach, nie jest to zbyt pracochłonne.
Dla Windows dostępne są – agent 32 i 64 bitowy oraz BareMetal, dzięki któremu możemy odzyskać działający system operacyjny, a nie tylko pliki.

Kolejny plus dla Unitrends – obsługiwane są wszystkie(sic!) znane systemy operacyjne. Oprócz Windows i różnych dystrybucji Linuksa, jest MacOS, Novell, HP-UX, Solaris i wiele innych.

Osobiście testowałem klienta Windows i Linuks. W przypadku Linuksa, trzeba było się trochę pogimnastykować, gdyż dostępna była tylko wersja 32 bitowa klienta. Ostatecznie jednak udało się po zainstalowaniu bibliotek 32 bitowych.

Planowanie backupu

Mamy dostępny zaawansowany harmonogram backupu, wraz z możliwością wyboru kilku profili wstępnie skonfigurowanych.

Planujemy backup poprzez operacje na kalendarzu – dodanie opcji kopii pełnej, przyrostowej lub, co jest ewenementem w darmowym systemie – również różnicowej.

 

Dodatkowe funkcjonalności

 • Backup Exchange za darmo! Mamy możliwość backupu maszyny wirtualnej z serwerem Exchange oraz odzyskanie bazy danych i plików. Bazę możemy odzyskać bezpośrednio na serwer Exchange, do bazy recovery, lub do wskazanej lokalizacji.
  Nie mamy takiej funkcjonalności jak w Veeam Backup, czyli przeglądania maili, ale dzięki backupowi baz danych, możemy zabezpieczyć serwery Exchange i to bez dodatkowych nakładów finansowych.
 • Działa z najnowszym Hyper-V Server 2012 R2
 • Bare Metal Recovery – możliwość backupu i odzyskania działającego systemu od zera, tj. odtworzenie obrazu systemu z chwili backupu na sformatowany dysk. Wymaga zainstalowania na kliencie dodatkowej aplikacji Bare Metal

 

Podsumowanie

Unitrends Enterprise Backup jest spośród przedstawionych najbardziej zaawansowanym systemem backupu. Pozwala bowiem na pełen backup, jak i odzyskanie nie tylko plików, ale także systemu operacyjnego zarówno maszyny wirtualnej, jak i fizycznego komputera. Dużym plusem jest możlwość objęcia backupem maszyn z innymi niż Windows systemami operacyjnymi. Forma obsługi i przejrzystość interfejsu moim zdaniem ustępuje np.Altaro Backup, ale funkcjonalność w wersji darmowej jest największa.

Który wybrać? Jeżeli posiadasz tylko dwie maszyny wirtualne dla których chcesz sporządzić kopie zapasowe, polecam wybór Altaro Backup, który nie nastręcza żadnych kłopotów przy instalacji i konfiguracji, posiada bogatą dokumentację i dużą szybkość działania oraz pozwala na użycie harmonogramu backupu.
Gdy Twoje środowisko wymaga obsługi większej ilości maszyn w tym fizycznych zdecyduj się na propozycję firmy Unitrends.Gdy jednak masz za zadanie zarządzanie backupem większej ilości maszyn, przemyśl zakup licencji, którejś z przedstawionych aplikacji. Można oczywiście używać wbadmin bez ograniczeń, jednak funkcjonalność tej systemowej komendy jest ograniczona.
Dla wszystkich administratorów Exchange polecam konsolę programu Veeam Backup.

Artykuł opracował: Maciej Ochal, Support Online Sp. z o.o.

Support Online Sp. z o.o.  świadczy szeroki zakres usług informatycznych dla firm oraz instytucji: kompleksowa obsługa informatyczna, częściowe wsparcie IT, projekty informatyczne, helpdesk IT, system kopii zapasowych plików SBBS, telefonia VoIP, audyty informatyczne i wiele innych.

Jeśli jesteście Państwo zainteresowani współpracą w tym zakresie lub innymi usługami informatycznymi – zapraszamy do kontaktu.

Support Online Sp. z o.o. www.support-online.pl

tel. + 22 335 28 00

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

 

 

 

Źródło:

 1. Opracowanie własne
 2. http://www.unitrends.com/products/software
 3. http://www.altaro.com/hyper-v-backup/
 4. http://www.veeam.com/vm-backup-recovery-replication-software.html
 5. http://technet.microsoft.com/en-us/library/cc754015.aspx

Jednym z najważniejszych aspektów w działalności każdego przedsiębiorstwa jest konieczność zapewnienia prawidłowej ochrony danych, które przechowujemy. Wielokrotnie bagatelizujemy tę kwestię i uważamy, że głównie o bezpieczeństwo powinny dbać największe firmy. Czy to prawda?

Czy to oznacza, że nasze dane są w pełni bezpieczne?
Czy jesteśmy w stanie zapewnić im właściwą ochronę?
Jak ustrzec się od wycieku danych i informacji?
Czy warto podejmować ryzyko?

Sytuacja kryzysowa wymaga podjęcia błyskawicznej i prawidłowej decyzji odnośnie rozwiązań koniecznych do usunięcia zagrożenia jakim jest utrata danych. Jeżeli zadbamy o pełne bezpieczeństwo z wykorzystaniem dedykowanych do tego systemów będziemy mogli spać spokojnie!

Pamiętajmy, że w dzisiejszych czasach bezpieczeństwo jest sprawą najwyższej wagi, dlatego w trakcie tegorocznej edycji konferencji poruszymy najważniejsze aspekty ochrony danych, przedstawimy współczesne zagrożenia i postaramy się wspólnie z naszymi ekspertami odszukać antidotum.


Zapraszamy do debaty już 20 marca do Wrocławia!
ZGŁASZAM UDZIAŁ>>>


Patronat Honorowy nad konferencją objęło:
POLSKIE TOWARZYSTWO INFORMATYCZNE ODDZIAŁ DOLNOŚLĄSKI

Proponowana tematyka konferencji:

 • współczesne zagrożenia dla bezpieczeństwa danych,
 • fizyczne bezpieczeństwo danych (ochrona serwerowni),
 • systemy ochrony danych przechowywanych i przetwarzanych,
 • archiwizacja danych,
 • DRaaS - akcja, reakcja?
 • ochrona przed wyciekiem danych – DLP,
 • bezpieczna kopia plików i danych,
 • szyfrowanie danych,
 • bezpieczeństwo danych w chmurze,
 • disaster recovery,
 • bezpieczne data center – miejsce przechowywania firmowych danych,
 • backup systemów operacyjnych,
 • bezpieczeństwo środowisk wirtualnych,
 • backup on-line,
 • rozwiązania storage’owe,
 • outsourcing usług archiwizacyjnych

Na konferencję zapraszamy:

 • dyrektorów/kierowników działów IT, bezpieczeństwa
 • oficerów bezpieczeństwa,
 • osoby odpowiedzialne za politykę ciągłości działania,
 • osoby zarządzające z branż: ubezpieczeniowej, usługowej, bankowości, handlu, przemysłu, telekomunikacji, energetyki, administracji publicznej.

Udział w konferencji jest BEZPŁATNY dla ww. osób.

Ilość miejsc ograniczona.

Udział jest płatny dla przedstawicieli dostawców usług, rozwiązań informatycznych oraz technologicznych -
1 000 PLN netto.*

* Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc zastrzegamy sobie prawo do odmowy przyjęcia zgłoszenia przedstawicieli wyżej wymienionych firm.

 

Kontakt:
Agnieszka Różnicka
Koordynator Projektu
Tel: +48 721 729 134
mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Właśnie zakończyła się jedna z najbardziej wyczekiwanych konferencji tegorocznych targów MWC. Swoje nowości zaprezentował Samsung. Mimo, że wydawało się, że wiemy o planowanych premierach wszystko i Koreańczycy nie mogą nas już niczym zaskoczyć, to pojawiło się kilka niespodzianek. Niestety większość nie dotyczyła prezentowanego flagowca – Galaxy S5, tylko skrzyżowania inteligentnego zegarka z opaską, czyli Gear Fit. Ale po kolei.

 

Samsung Galaxy S5

Glam_Galaxy S5_Black_02

 

JK Shin, CEO mobilnego oddziału Samsunga, po bardzo krótkim wstępie pokazał światu nową odsłonę najlepiej sprzedającego się smartfona z Androidem na świecie. Zaznaczył przy tym, że przy jego projektowaniu Koreańczycy wzięli sobie do serca 5 najważniejszych wg. klientów rzeczy w telefonie. Są to: design, aparat, łączność, zdrowie oraz bezpieczeństwo. Każdy z nich został szczegółowo omówiony przez kolejnego na scenie, Jeana-Daniela Ayme, lecz zanim i my to zrobimy, rzućmy okiem na specyfikację Samsunga Galaxy S5:

 • Wyświetlacz SuperAMOLED o rozmiarze 5,1 cala i rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli
 • Układ Snapdragon 801 MSM8974-AC
 • CPU: 2.5GHz Krait 400
 • GPU: Adreno 330
 • 2 GB pamięci RAM
 • 16/32 GB przestrzeni na dane użytkownika
 • Aparat z matrycą o rozdzielczości 16 MP, superszybkim autofokusem i możliwością nagrywania filmów w rozdzielczości 4K
 • Łączność: Wi-Fi a/b/g/n/ac, Wi-Fi hotspot, Bluetooth 4.0, microUSB 3.0 z MHL, odbiornik GPS z A-GPS oraz GLONASS, NFC, dioda podczerwieni
 • Bateria o pojemności 2800 mAh
 • Wymiary: 142 x 72.5 x 8.1mm, 145 g
 • Dodatki: Skaner linii papilarnych, pulsometr, czujnik wilgotności, termometr

 

Design

SM-G900F_copper GOLD_01

 

 

Samsung postanowił pozostać przy wypracowanym przez lata kształcie obudowy, dlatego już na pierwszy rzut oka widać, że S5 to członek rodziny Galaxy. Tym co najbardziej go wyróżnia, są perforowane plecy, które mają nie tylko świetnie wyglądać, ale też pomagać w pewnym chwycie urządzenia. Dużo zmieniło się również w interfejsie, w którym teraz zdecydowanie częściej występują okrągłe ikony:

Zrzut ekranu 2014-02-24 20.32.17

 

W tym miejscu wspomniano również o nowym systemie zarządzania jasnością ekranu, który nie tylko będzie potrafił automatycznie ustawić różne podświetlenie na poszczególnych częściach matrycy, ale też uzyska możliwość jego ściemnienia do poziomu 2 cd/m². To oznacza koniec rażenia w oczy, przez smartfon, kiedy używamy go w nocy!

 

Aparat

Lifestyle_04

 

Drugą ważną dla klientów Samsunga rzeczą, jest aparat. Z tego powodu Koreańczycy postanowili go poważnie ulepszyć. W Galaxy S5 znajdziemy nowy, superszybki autofokus, który dzięki zastosowaniu systemu detekcji fazy potrafi ustawić ostrość w 0,3 s. Ayme twierdzi, że to najlepszy wynik wśród wszystkich smartfonów. Mało tego, w S5 znajdziemy system selektywnego ustawiania ostrości, za pomocą którego będziemy mogli uzyskać efekt rozmazanego tła. Ostatnim zaprezentowanym ulepszeniem aparatu jest zaawansowany HDR, który, jeśli wierzyć obietnicom, potrafi wykonywać dobre zdjęcia nawet wtedy gdy scena jest za bardzo lub za mało naświetlona.

 

Łączność

Lifestyle_01

 

Nie mogło być inaczej, w Galaxy S5 znajdziemy LTE Cat.4, pozwalające na szybką, bezprzewodową łączność w podróży. Jednak tak istotna, dla klientów sprawa nie mogła zostać zbyta po prostu zastosowaniem sieci 4G. Nowy flagowiec jest wyposażony również w moduł WiFi pracujący w najnowszym standardzie ac, oraz obsługujący transmisję wieloantenową. Takie rozwiązanie powinno poprawić stabilność i prędkość połączenia w domu.

 

Zdrowie

Glam_Gear Fit, Galaxy S5 White

 

To właśnie w temacie zdrowia Samsung uraczył nas największą ilością niespodzianek i nowości. Przede wszystkim poznaliśmy niezapowiedziany wcześniej smartwach, a właściwie krzyżówkę smartwacha z bransoletką, czyli Gear Fit. O tym urządzeniu pisaliśmy więcej tutaj. Gigant z Suwonu postanowił postawić na pulsometr, który został zamontowany w każdym z zaprezentowanych sprzętów, również w smartfonie. Pod aparatem znajduje się mały czujnik, który jest w stanie zmierzyć nasze tętno, kiedy tylko dotkniemy go palcem.

 

W utrzymaniu dobrej kondycji ma pomóc odświeżona aplikacja S Health, która będzie potrafiła aktywnie korzystać z danych na temat pracy naszego serca podczas ćwiczeń. Koreańczycy wspomnieli też o zupełnie nowej aplikacji Coach, która pomoże nie tylko w ćwiczeniach, ale też przy kontrolowaniu diety, czy nawet snu.

 

Bezpieczeństwo

Glam_Galaxy S5_Group

 

Ostatnia, ale oczywiście nie najmniej ważna poruszona sprawa to bezpieczeństwo. Składają się na nie dwa główne czynniki: ochrona użytkownika i jego danych oraz zabezpieczenie samego smartfonu. Jeżeli chodzi o tą pierwszą, to otrzymaliśmy nową, ulepszoną wersję rozwiązania Samsung Knox, niestety na więcej szczegółów z nią związanych musimy poczekać do jutra, do konferencji biznesowej Samsunga. Oczywiście Knox to nie wszystko, Galaxy S5 posiada, wbudowany w przycisk Home, czytnik linii papilarnych, który wreszcie pozwoli zapomnieć kilka zbędnych haseł. Otrzymaliśmy też tryb dziecięcy, niepozwalający wyrządzić smartfonowi krzywdy, kiedy bawi się nim latorośl. Jednak chyba najbardziej spektakularną funkcją, jaką Samsung zaprezentował w tej części jest tryb Ultra Power Saving. W tym trybie, telefon wyłączając wszystkie zbędne usługi, przyciemniając ekran, nawet usuwając z niego kolory, potrafi wytrzymać, mając ostatnie 10% naładowania baterii, nawet 24h czuwania. To świetna sprawa, kiedy musimy być dostępni, do gniazdka daleko a energia się kończy.

Na koniec przejdźmy jeszcze do kwestii ochrony samego smartfona, otóż Samsung Galaxy S5, zgodnie z normą IP67 jest kurzo- i wodoodporny!

 

Podsumowanie

Zaprezentowany dzisiaj Galaxy S5 nie jest urządzeniem przełomowym. Tak jak w przypadku Sony nie doświadczyliśmy rewolucji, ale zdecydowanego dążenia we wcześniej wybranym kierunku. Nie udało się pozbyć plastikowych obudów, ale za to mamy ulepszony aparat, czytnik linii papilarnych i wodoodporność. Co by o nowym flagowcu Koreańczyków nie mówić, to na pewno sprzeda się w milionach egzemplarzy i jest po prostu ciekawym smartfonem. Wyraźnie widać też koniec walki na cyferki, przecież S5 ma ekran o sensownej rozdzielczości i standardowy, highendowy procesor. Czyżby początek nowej ery?

 

Wszystkie zaprezentowane dziś, przez Samsunga, urządzenia dostępne będą w sklepach 11. kwietnia. Premiera nie będzie podzielona na poszczególne części świata i tego dnia pudełka powinny pojawiać się na półkach w ponad 150 krajach. Niestety tradycyjnie nie poznaliśmy cen.

Źródło: android.com.pl

Firma ASUS zapowiedziała aktualizację systemu do najnowszego Androida 4.4 KitKat dla kilku swoich urządzeń. Wraz z nową wersją pojawi się również odświeżony interfejs ZenUI, który został zaprezentowany podczas targów Mobile World Congress.

Tajwański producent w pierwszej kolejności zaktualizuje swoje urządzenia z serii Padfone. Terminarz prezentuje się następująco: 
 • Padfone 2 - drugi kwartał 2014 r.
 • Padfone Infinity (rosyjska i azjatycka dystrybucja) - drugi kwartał 2014 r.
 • Padfone A80 (dystrybucja europejska) - drugi kwartał 2014 r.
 • Padfone Infinity (reszta dystrybucji) - trzeci kwartał 2014 r.

Niestety aktualnie nie wiemy nic na temat aktualizacji innych urządzeń tego producenta. 

Źródło: ASUS
Facebook zamierza zakończyć wsparcie dla swojego Messengera w wersji desktopowej, dedykowanej systemowi Windows. Ekipa Marka Zuckerberga najwidoczniej ma określony plan, gdyż do odstrzału idą także inne wersje popularnego komunikatora.
 
W tym przypadku mowa o aplikacji Facebook Messenger dla przeglądarki Mozilla Firefox. Użytkownicy tego programu mogli dzięki modułowi Social API korzystać z komunikatora, nie otwierając do tego celu strony Facebooka. Wystarczyło otworzyć przeglądarkę internetową, by móc połączyć się ze swoimi znajomymi. 
Messenger dla Firefoxa, podobnie jak wersja dla systemu Windows, przestanie działać już 3 marca, czyli w najbliższy poniedziałek. Od tego momentu użytkownicy tej przeglądarki będą zmuszeni otwierać stronę domową Facebooka, by skontaktować się ze znajomymi lub po prostu przenieść się na urządzenie mobilne. 

Źródło: The Next Web

Wraz z nową wersją Androida oznaczoną jako 4.4 KitKat w systemie tym pojawiła się interesująca funkcja. Wyszukiwanie głosowe zostało rozbudowane o ciągłe nasłuchiwanie gdy ekran jest włączony i oczekiwanie na komendę „Ok Google”. Po jej wydaniu uruchamiana jest wyszukiwarka, w której, albo raczej do której można skierować głosowo interesujące nas zapytanie. Wygląda na to, że Google postanowiło wprowadzić ten pomysł także w wypadku komputerów stacjonarnych, a mianowicie, do swojej przeglądarki Google Chrome.

Popularne