Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Szybki start usług pocztowych.

  27 luty 2014
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

 

Obecnie obserwujemy zarówno wzrost liczby usług oferowanych w centrach obliczeniowych Microsoft, jak również jednoczesny spadek cen za produkty oferowane w chmurze. Przekłada się to na umożliwienie większej liczbie organizacji dostępu do zawansowanych technologii i systemów informatycznych. Systemy w chmurze oferowane przez Microsoft pozwalają firmom na dostęp do systemów takich jak Exchange, Lync, Sharepoint bez ponoszenia dodatkowych kosztów związanych z posiadaniem własnej infrastruktury i sprzętu. Produkty w chmurze oferowane przez Microsoft pozwalają w łatwy i szybki sposób skonfigurować, a następnie rozpocząć stosowanie w organizacji zaawansowanych rozwiązań korporacyjnych, takich jak np. system pocztowy Exchange, komunikator Lync, przestrzeń dyskową Skydrive Pro, obieg dokumentów Sharepoint, tworzenie własnego Intranetu - Yammer. Przygotowanie organizacji do używania systemów znajdujących się w centrach obliczeniowych Microsoft wymaga wykonania przez administratora pewnych czynności oraz posiadania przez niego wiedzy i doświadczenia w tym zakresie. Poniżej zostały przedstawione sposoby, które pozwalają przyspieszyć wdrożenie rozwiązań w chmurze poprzez wykorzystanie skryptów Power Shell.

Wdrożenie w organizacji systemów działających w chmurze wymaga konfiguracji usługi działającej poza firmą, jak i przeprowadzenia wdrożenia wewnątrz organizacji. Istnieje kilka sposobów pozwalających znacznie przyspieszyć proces uruchomienia usługi, jak i zaoszczędzić pracy administratora. Rozwiązaniem oferowanym w chmurze, które cieszy się dużą popularnością, jest Exchange. Poniżej zostało przestawione przykładowe wdrożenie systemu pocztowego Microsoft wraz ze sposobami pozwalającymi znacznie przyspieszyć proces uruchomienia usługi oraz proces migracji kont wraz ze skrzynkami pocztowymi z serwerów POP3/IMAP do Exchange.

Do przeprowadzenia migracji usług pocztowych z systemów POP3/IMAP możemy wykorzystać skrypty i polecenie Power Shell gdzie udogodnienia te pozwalają zaoszczędzić dużo pracy. Zakładanie nowych kont, w sposób automatyczny może być przeprowadzone dzięki połączeniu usługi działającej w chmurze z lokalną domeną Active Directory. Dzięki narzędziu Windows Azure Active Directory Sync Tool, możemy przeprowadzić migrację kont do chmury, zamiast zakładać je ręcznie. Ten sposób zakładania kont ułatwia pracę administratorowi i użytkownikom, ponieważ pozwala na stosowanie jednego hasła do poczty i komputera. W kilku krokach przeprowadzimy instalację narzędzia Windows Azure Active Directory Sync Tool i uzyskamy dostęp do konsoli Power Shell i skryptów umożliwiających połączenie się środowiska lokalnego z chmurą, a następnie eksport kont domenowych do chmury.

Po zainstalowaniu, pierwszą czynnością jest ustanowienie połączenia z chmurą Microsoft:

$LiveCred = Get-Credential

$Session = New-PSSession -ConfigurationName Microsoft.Exchange -ConnectionUri https://ps.outlook.com/powershell/ -Credential $LiveCred -Authentication Basic -AllowRedirection

Import-PSSession $Session

 

Po ustanowieniu połączenia możemy wykonać skrypt:

DirSyncConfigShell.psc1

Skrypt ten jest dołączony do instalacji Windows Azure Active Directory Sync Tool. Domyślnie katalog ze skryptem znajduje się w lokalizacji, %programfiles%\Microsoft Online Directory Sync lub %programfiles%\Windows Azure Active Directory Sync. Następnie poleceniem Start-OnlineCoexistenceSync rozpoczynamy synchronizację, czyli migrację kont i synchronizowanie haseł.

 

W przypadku, kiedy organizacja posiada pewną liczbę kont pocztowych, które nie posiadają swoich odpowiedników w usługach domenowych Active Directory, można ich założenie zautomatyzować przez polecenia Power Shell. W tym celu przygotowujemy plik CSV zawierający potrzebne informacje dotyczące zakładanych kont.

Format pliku musi posiadać następującą strukturę:

Name,EmailAddress,FirstName,LastName,Password

Następnie korzystając z konsoli Power Shell wykonujemy polecenie:

 

Import-Csv -Path .\users.csv | ForEach-Object {

New-MsolUser -FirstName $_.FirstName -LastName $_.LastName `

-UserPrincipalName $_.UserPrincipalName `

-DisplayName "$($_.FirstName) $($_.LastName)" `

-LicenseAssignment 'nazwafirmy:ENTERPRISEPACK' `

-UsageLocation PL `

-Password $_.Password `

}

Po założeniu kont możemy przenieść zawartość skrzynek pocztowych z serwera pocztowego POP3/IMAP do Exchange. W celu migracji warto jest się upewnić, że serwer POP3/IMAP umożliwia migrację skrzynek pocztowych, co możemy sprawdzić poleceniem:

Test-MigrationServerAvailability -IMAP -RemoteServer <FQDN of IMAP server> -Port <143 or 993> -Security <None, Ssl, or Tls>

 

Następnie przygotowujemy plik CSV, w którym umieścimy dane do logowania i poświadczenia potrzebne do uwierzytelnienia na serwerze pocztowym POP3/IMAP 

EmailAddress,UserName,Password

Rozpoczynamy migrację od ustanowienia połączenia z serwerem POP3/IMAP poleceniem

$IMAPMigrationEndPoint = New-MigrationEndpoint -IMAP -Name IMAPEndpoint -RemoteServer nazwa.serwera -Port 993 -Security Ssl

 

Następnie wykonujemy skrypt. Ważne jest, aby migrować skrzynki partiami np. po 20 w celu uniknięcia błędów podczas połączenia spowodowanych np. zapchaniem przepustowości łącza.

New-MigrationBatch -Name IMAPBatch1 -SourceEndpoint $IMAPMigrationEndPoint.Identity -CSVData ([System.IO.File]::ReadAllBytes("C:\Users\Administrator\Desktop\IMAPmigration_1.csv")) -AutoStart

Dzięki wykorzystaniu tych poleceń można automatycznie przeprowadzić migrację kont użytkowników oraz ich skrzynek pocztowych, a co za tym idzie zaoszczędzić dużo czasu.

Produkty oferowane przez Microsoft są zbudowane elementów, które można dopasować do potrzeb klienta. Rodzaje usług są stale rozwijane tworząc nowe możliwości, a ceny stają się bardziej przystępne, co sprawia, że są coraz bardziej popularne. Organizacje decydując się na rozwiązania działające w chmurze, oszczędzają pracę i czas związany z przygotowaniem środowiska tj. z instalacją serwerów oraz serwisów na nich działających, przygotowaniem sieci i komunikacji z Internetem, backupu itd.

 

Artykuł opracował: Przemysław Łopaciński, Support Online Sp. z o.o.

Support Online Sp. z o.o.  świadczy szeroki zakres usług IT dla firm oraz instytucji: kompleksowa obsługa informatyczna, częściowe wsparcie IT, projekty informatyczne, helpdesk IT, system kopii zapasowych plików SBBS, telefonia VoIP, audyty informatyczne i wiele innych.

Jeśli jesteście Państwo zainteresowani współpracą w tym zakresie lub innymi usługami informatycznymi – zapraszamy do kontaktu.

 

Support Online Sp. z o.o.

tel. + 22 335 28 00

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

www.support-online.pl

 

 

Źródło:

http://help.outlook.com/pl-pl/140/ee441218.aspx

http://cloudspot.pl/administracja-office-365-za-pomoca-powershell-czesc-1/

http://cloudspot.pl/administracja-office-365-za-pomoca-powershell-czesc-2/

 

Popularne