Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Raportowanie i wznawianie replikacji maszyn wirtualnych (HyperV + PowerShell)

  27 luty 2014
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W ostatnich czasach, bardzo popularna stała się wirtualizacja środowisk serwerowych. W firmach często zastosowane są dwa serwery pełniące rolę Hypervisorów. Dla bezpieczeństwa danych i dla szybkiego włączenia serwerów wirtualnych w przypadku awarii jednego z Hypervisorów, często stosuje się mechanizm replikacji serwerów wirtualnych pomiędzy Hypervisorami. Do jednych z czynności administracyjnych osoby sprawującej opiekę nad danymi serwerami powinno być zalogowanie się na serwery pełniące rolę HyperV i sprawdzenie czy replikacja serwerów wirtualnych działa. Ponieważ replikacja odbywa się w trybie rzeczywistym i dane pomiędzy serwerami wysyłane są bieżąco lub w małych odstępach czasowych, status powinno się sprawdzać kilka razy dziennie, co przy innych pracach administracyjnych jest często nie możliwe.

Replikacja maszyn wirtualnych skonfigurowana, zazwyczaj działa prawidłowo, lecz z moich obserwacji wynika, że „raz na jakiś czas” potrafi się po prostu wyłączyć (przejść w status Suspended), bez błędów w event logu, przez co trzeba się zalogować na serwer i ją wznowić. Niestety w roli HyperV nie ma takiej funkcjonalności jak wysyłanie monitów o wyłączeniu się replikacji, dlatego w celu ułatwienia codziennej pracy i zachowania ciągłości replikacji maszyn wirtualnych, został zmodyfikowany skrypt z poprzedniego artykułu (Raportowanie wykonania kopii zapasowych (DPM + PowerShell)). Została zmodyfikowana funkcja generująca raport, oraz dodana funkcja sprawdzająca status replikacji, która w przypadku, gdy status jest inny niż „Normal”, wznawia ją i dodaje do wiadomości e-mail z raportem i odpowiednią informację o wznowieniu replikacji. 
Kod źródłowy skryptu:

Uruchamianie skryptu:

 1. Do uruchamiania skryptów powershell z plików należy zmienić ExecutionPolicy poleceniem: 

  Set-ExecutionPolicy – unrestricted 
  (http://technet.microsoft.com/pl-PL/library/dd347628.aspx

 2. Skrypt należy dodać do zaplanowanych zadań: 

   

 3. Należy utworzyć zadanie uruchamiane z najwyższymi uprawnieniami: 

   

 4. Dodanie akcji do zaplanowanego zadania 

   

  Należy uruchomić PowerShell z wykonaniem skryptu: 
  C:\Windows\System32\WindowsPowerShell\v1.0\powershell.exe -noninteractive -nologo
  C:\Scripts\ReplicaCheck.ps1

 

Poniżej wygenerowany i wysłany raport:

DC2-Srv : Replikacja maszyny została wznowiona.

Raport zostanie również zarchiwizowany na dysku w lokalizacji C:\HyperV-Reports\

Powłoka PowerShell, zapewnia szeroki zestaw komend i możliwości, dla każdej z ról, jakie może pełnić Windows Server poprzez importowanie modułów. Umożliwia pisanie skryptów generujących i zestawiających dane, eksport tych danych do różnych formatów plików, tekstowych, excelowych, html i innych. Możliwa jest też wysyłka wiadomości e-mail z wygenerowanymi raportami, co przedstawiono w powyższym artykule. Zapewnia też możliwość przesyłania wyniku z jednej komendy, jako zestawu zmiennych do drugiej komendy, przez co można dokonywać edycji na wielu obiektach, bez konieczności zmieniania wielu rzeczy za pomocą „miliona” kliknięć.

Po zainstalowaniu agenta na hoście zostaje wysłana wiadomość do administratora systemu. Otrzymujemy w niej informacje o tym, że agent działa i jest dostępny w hoście. Należy wtedy przypisać host do odpowiedniej grupy oraz skonfigurować na nim opcje dotyczące konfiguracji i harmonogramu backupu. Zarządzanie Backup Exec.Cloud odbywa się za pomocą webowego panelu administracyjnego z poziomu, z którego mamy możliwość konfiguracji agentów, monitorowania wykonywania kopii zapasowych oraz innych zadań związanym z działaniem systemu backupu. Z panelu administracyjnego możemy zarządzać zadaniami, takimi jak przywrócenie danych czy odzyskanie systemu po krytycznej awarii. Backup Exex.Cloud pozwala na odzyskanie systemów na inny sprzęcie bare matal recowery.

W produktach firmy Microsoft wydawanych od kilku lat, można zauważyć też, że niektórych funkcji nie można już znaleźć w interfejsie graficznym danego produktu, lecz trzeba skonfigurować je przez powłokę PowerShell, a i sam interfejs graficzny jest tylko swego rodzaju nakładką „budującą” i wykonującą zestaw poleceń PowerShell.

Autor: Bartek Kamiński

Źródła:

 1. Opracowanie własne
 2. http://msdn.microsoft.com/pl-pl/library/system.net.mail.aspx
 3. http://technet.microsoft.com/en-us/library/hh848559.aspx

Popularne